Artur Sirgu ausamba avamine lükkub vabadussõjalasest poliitiku sünniaastapäevale

Sihtasutuse Mälestusselts „Artur Sirk“ rajatav Artur Sirgu ausammas avatakse vabadussõjalaste ühe juhi 118. sünniaastapäeval ehk 25. septembril. Algselt oli mälestusseltsi eesmärk avada ausammas Artur Sirgu surma-aastapäeval, 2. augustil, kuid tulenevalt probleemidest loa saamisega Muinsuskaitseametilt lükkub avamine edasi sünniaastapäevale.

 

Seltsi juhatuse liikme Jaak Madisoni sõnul tekkis probleem ausamba rajamisega Ambla kalmistule Vabadussõja ausamba kõrvale seoses Muinsuskaitseameti keelduva otsusega. “Kahjuks ei andnud Muinsuskaitseamet ebameeldiva üllatusena luba teha ausammas Vabadussõja ausamba kõrvale, kuna nende hinnangul ei pidavat see sobima sealse koha nelinurkse plaaniga,“ selgitas juhatuse liige.

„Minu isikliku arvamuse kohaselt pole antud põhjendus küll eriti ammendav ja tugineb üldiselt subjektiivsetele hinnangutele, kuid kahjuks see on tekitanud ajalise probleemi. Muinsuskaitseameti esindajaga seda läbi arutades saime aga põhimõttelisele kokkuleppele, et ausammas tuleb Ambla kalmistule peaallee äärde, mis viib Vabadussõja ausambani ja kõrval on kohe ka Sirgu vanemate hauad,” ütles Madison.

Jaak Madison kinnitab, et ausammas avatakse igal juhul 25. septembril, et tähistada sellega väärikalt Artur Sirgu 118. sünniaastapäeva. “Ausammas on põhimõtteliselt valmis, veel tehakse vaid viimaseid viimistlusi. Samuti on Muinsuskaitseametile esitatud uus taotlus uue asukoha paigaga, mis samuti on väga sümboolse tähendusega koht: Sirgu vanemate kalmu juures ja allee ääres. Avamisele eelnevalt teavitame kindlasti ka avalikkust ja garanteerime suurema teavitustöö sellest sündmusest.”

Artur Sirgu ausammast hakati mälestusseltsi poolt planeerima ja valmistama 2016. aastal. Selle toetuseks on kümned eraisikud annetanud üle 2200 euro ja läbi regionaalsete toetuste on kokku 34 000 euroga oma panuse andnud ka Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Keskerakond.